WINDSOR

 

Windsor Championship Dog Show 2019

 

Tibetan Mastiff

 

Judge: Mr Christopher Quantrill

 

 

BEST OF BREED : 3014 NAYLOR Mrs L A & Mr S C Callowdale Dick Dastardly From Skaijak

Dog CC : 3014 NAYLOR Mrs L A & Mr S C Callowdale Dick Dastardly From Skaijak

Res Dog CC : 3004 GARDINER Mr R M Seii Taishougun Bodging At Heronsview (Imp Rus)

Bitch CC : 3006 GARDINER Mr R M Ch Showbull Gangsta Boo At Heronsview

Res Bitch CC : 3009 HOLLIFIELD Mr R Tseepo Pabu Zonda Avec Richearon (Imp)

Best Puppy : 3017 PERKINS Mrs A W Callowdale Hermione

Best Veteran :

 

 

Class 980 VD/B NO ENTRIES

 

Class 981 PD (4 Entries) Abs: 0

1st: 3023 TRACEY Mr & Miss D Callowdale Helios

2nd: 3002 BIDDLE Mrs L & Mr A Richearon Bobo

3rd: 3016 PERKINS Mrs A W Callowdale Harisch

Res: 3022 TRACEY Mr & Miss D Callowdale Hercules

VHC:

 

Class 982 JD NO ENTRIES

 

Class 983 PGD (3 Entries) Abs: 0

1st: 3003 GARDINER Mr R M Heronsview Harrington

2nd: 3007 HINDES Mr D & Mrs P Wilsontus Ulmar

3rd: 3016 PERKINS Mrs A W Callowdale Harisch

Res:

VHC:

 

Class 984 LD (3 Entries) Abs: 0

1st: 3018 PORTEUS Mr J & Mrs M Seii Taishougun Baldan At Shellonbear (Imp Rus)

2nd: 3010 LINLEY Mrs L Woolinoze Jumping Jack

3rd: 3016 PERKINS Mrs A W Callowdale Harisch

Res:

VHC:

 

Class 985 OD (4 Entries) Abs: 0

1st: 3014 NAYLOR Mrs L A & Mr S C Callowdale Dick Dastardly From Skaijak

2nd: 3004 GARDINER Mr R M Seii Taishougun Bodging At Heronsview (Imp Rus)

3rd: 3011 LOWES Mrs C M & Mr T D Ch Legenda Tibeta Tsehovik (Imp Rus)

Res: 3008 HOLLIFIELD, Mr R & HUMPHREYS Mr A Richearon Palden

VHC:

 

Class 986 GCD/B NO ENTRIES

 

Class 987 PB (1 Entries) Abs: 0

1st: 3017 PERKINS Mrs A W Callowdale Hermione

2nd:

3rd:

Res:

VHC:  

 

Class 988 JB (2 Entries) Abs: 0

1st: 3005 GARDINER Mr R M Heronsview Henrietta

2nd: 3012 LOWES Mrs C M & Mr T D Callowdale Easy Street

3rd:

Res:

VHC:

 

Class 989 PGB (1 Entries) Abs: 0

1st: 3017 PERKINS Mrs A W Callowdale Hermione

2nd:

3rd:

Res:

VHC:

 

Class 990 LB (4 Entries) Abs: 1

1st: 3020 STEELE Mrs E Big Namtso

2nd: 3017 PERKINS Mrs A W Callowdale Hermione

3rd: 3015 NAYLOR Mrs L A & Mr S C Seii Taishougun Brilliance Star From Skaijak (Imp)

Res:

VHC:

 

Class 991 OB (5 Entries) Abs: 1

1st: 3006 GARDINER Mr R M Ch Showbull Gangsta Boo At Heronsview

2nd: 3009 HOLLIFIELD Mr R Tseepo Pabu Zonda Avec Richearon (Imp)

3rd: 3013 LOWES Mrs C M & Mr T D Callowdale Maysee Grae

Res: 3001 BAINBRIDGE Mrs Elektra Bisurman Kera Herjay (Imp Pol)